Ludzie mają umiejętność bycia pewnym siebie. Sporo osób świetnie sobie rozwinęła tę cechę, jednakże są też takie osoby, które dopiero odkryły, że tak mogą i szukają sposobów, żeby pewność siebie wzmocnić. Zapytasz, po co Ci taka cecha? Wiesz, gdy zaczynasz szukać swojej drugiej połowy i szczęścia w miłości, to wiara we własne możliwości, bardzo ułatwia otwieranie się na nowe, czyli na nowe znajomości i na te, które już są.

 

Mam dla Ciebie patent od czego zacząć w powyższej kwestii. Zaczynasz od doceniania siebie

Pamiętasz, być może nawet jeszcze z przedszkola, jak otrzymywałeś nagrody, dyplomy, pochwały za sam udział w konkursie, za wyrecytowany wierszyk, za rysunek, jakąś pracę. Pamiętasz to miłe uczucie? Tak właśnie zostałeś doceniony za wysiłek, za chęć, czasem za odwagę. Pamiętasz jak rosła Twoja motywacja i ochota do postarania się następnym razem? Być może nawet sam zgłaszałeś się do udziału w kolejnych konkursach. Pewnie pękałeś z dumy, tak samo jak Twoi rodzice.

Ciekawe, że taki system nie działa już w bardziej dorosłym życiu. Bo co? Bo wydaje się taki dziecinny? Bo, przecież nie będziesz sobie dawał dyplomu tylko dlatego, że siedziałeś w pracy do północy, żeby skończyć projekt? Bo znalazłeś świetny mebel po okazyjnej cenie? Bo przebiegłeś więcej niż kilometr bez zadyszki? Bo przecież to jakieś takie dziwne jest. Dawać sobie nagrody? No, przecież to takie oczywiste jest, że robisz coś, bo tak chcesz, bo tak trzeba. Nie dla nagród.

Pewnie, że jest oczywiste… Taaak..

 

Dla przypomnienia trochę biologii.
Najstarszą częścią układu nerwowego jest rdzeń kręgowy. Na nim u nasady szyi, osadzona jest najstarsza część mózgu zwana mózgiem gadzim, podobnie zbudowana jak mózgi gadów. Najważniejszym zadaniem tej części mózgu jest zapewnienie organizmowi przeżycia. Ta część mózgu reguluje podstawowe czynności życiowe, takie jak oddychanie, pracę serca i ciśnienie krwi, temperaturę, metabolizm oraz uczucie głodu i pragnienia, a także integrację bodźców słuchowych i czuciowych.

Mózg gadzi rządzi się własnymi prawami, w dużym stopniu niezależny od świadomości i poza jej kontrolą. Najsilniej aktywny i dominujący w chwilach stresu, zagrożenia życia. Ciągle kontroluje stan pobudzenia umysłu, snu, czuwania i przytomności, oraz motywacji do działania i organizowania codziennych czynności. I żeby było ciekawiej, ta część mózgu najsilniej pracuje i aktywuje się w procesie wewnętrznej transformacji.

Tak więc za motywację i zarządzanie czasem odpowiada część mózgu będąca poza kontrolą świadomości. Cudownie!

Zatem gadzi mózg posiadający cały arsenał broni chemicznej, sposobów i sztuczek, jest w stanie, po za naszą świadomością, unicestwić najlepszy nawet plan. Cóż to za sposoby? Pamiętacie takie powiedzenie: „paluszek i główka, to szkolna wymówka”, i do kolekcji jeszcze senność, pragnienie, swędzenie, rozdrażnienie, rozleniwienie, zmęczenie, brak koncentracji i zapomnienie. Sporo tego.

 

A teraz jak to się wszystko ma do nagród. Ano tak, że Twój gadzi mózg lubi być nagradzany. Za darmochę nic nie zrobi i jeszcze Cię ugryzie. O! Gdy nie otrzymuje „głasków” zaczyna się buntować. A jak zaczyna się buntować, to sabotuje Twoje działania, traktując je jako zagrożenie. A dla Ciebie oznacza to, że przestajesz szanować swój trud i zaangażowanie, uważając, że Twoim jedynym sposobem na życie, jest harowanie z pomocą podpierania się nosem.

A po co Ci to?
Po co masz doceniać siebie?

Bo nikt inny nie zrobi tego lepiej niż ty sam. Bo będziesz wiedział jak doceniać ludzi ze swojego otoczenia. Co w związku jest umiejętnością nieocenioną.

Zasada pierwsza: Głaszcz swojego gada.

Nauka głaskania:
Przez 7 dni, codziennie rano, stojąc przed lustrem w łazience – ważne jest patrzenie na swoją twarz, a najlepiej w oczy, odpowiadaj głośno na pytania:

1. Jestem z siebie dumny, bo…
2. Lubię u siebie….
3. Moja cecha charakteru, z której jestem dumny, to…
4. Dzisiaj dziękuję sobie, za…
5. Mam silną Wiarę w Siebie i dziś zrobię ….
6. Jestem Zajebistym Facetem/Kobietą, bo….
7. Za dzisiejszy dzień, daję sobie w nagrodę…

Ważne
Jeśli czeka Cię trudny dzień, to już rano powiedz jaką dajesz sobie nagrodę. Twój gad, w oczekiwaniu będzie z radości merdał ogonem, a Tobie da siłę do poradzenia sobie z zadaniem. Nagrodą nie musi być coś nie wiadomo jak drogiego lub trudnego do realizacji. Może być coś, co robisz zawsze ale podane w bardziej wyjątkowy sposób. Na przykład wypijesz kawę przeglądając ulubioną gazetę, albo obejrzysz film, na który do tej pory nie miałeś czasu, pójdziesz na długi spacer w ciekawym miejscu, zjesz smaczny obiad w dobrej restauracji, itp. Do zwykłych czynności dodaj coś wyjątkowego. Jedna z moich klientek właśnie z picia kawy zrobiła sobie nagrodę, pijąc ją w różnych wersjach smakowych.

Pamiętaj, żeby dać Gadowi tę nagrodę! Niech ma! A co?!

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

©2020 Wykonane i wspierane przez www.brand-elevator.com 

We współpracy z www.bookmasterproject.com

Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

%d bloggers like this: