U osób, które szukają swojej drugiej połówki, pojawia się kwestia, którą można określić jako „oswajanie otoczenia”, czyli co zrobić, żeby nowo poznane osoby chciały z nami rozmawiać i kontynuować znajomość?

 

Zaufanie ma dwa oblicza. Zaufanie do siebie i zaufanie otoczenia.

Co to zatem oznacza, że masz zaufanie do siebie?

Znasz własne emocje. Czyli wiesz co Cię cieszy, co może wyprowadzić z równowagi, czym się złościsz, kiedy trzęsą Ci się ręce. Umiesz panować i sterować emocjami.

Jesteś świadomy swojego zachowania. Czyli potrafisz przewidzieć jak zareagujesz np. będąc przedstawiany/przedstawiana nowej osobie. Wiesz jak się czujesz znajdując się w niespodziewanej sytuacji.

Wiesz jakie masz zdanie na temat polityki, miłości, pogody itd. I potrafisz o tym mówić.

Wiesz co lubisz jeść, z kim przebywać. Wiesz jak chcesz spędzać wolny czas. I to robisz.

Znasz swoje mocne i słabe strony. Jesteś gotowy na sukcesy i porażki. Potrafisz wyciągać wnioski z obu tych sytuacji.

Cała ta paleta znajomości własnych możliwości, pozwala Ci odnajdować się w różnych sytuacjach, bez nerwowości i palpitacji serca. Dlaczego tak się dzieje? Bo ufasz sobie cokolwiek spotka Cię na drodze. Umiesz brać to co dobre i uciekać od zagrożenia.

Dla niewtajemniczonych. Nie każdemu zagrożeniu stawiamy czoła. Przed zagrożeniem życia, zwyczajnie zwiewamy.

Być może jeszcze nie ze wszystkim sobie radzisz, tak jakbyś chciał, i w związku z tym mam dla Ciebie świetną wiadomość! Zaufania do siebie można się nauczyć!

 

Druga strona medalu, to budowanie zaufania otoczenia. Chodzi tu o sposób w jaki jesteś postrzegany przez otoczenie.

I tak, dla jednych będziesz osobą, która wzbudza zaufanie, dla innych będziesz człowiekiem jednym z wielu, a jeszcze ktoś inny będzie omijał Cię z daleka.

Dlaczego tak się dzieje?
Ludzie widzą Cię i wystawiają opinie o Tobie, patrząc przez szybę zniekształconą swoimi przekonaniami, ograniczeniami, wierzeniami i sądami.

Czyli co to oznacza dla Ciebie w kwestii szukania swojej połówki?
Jeżeli osoba, którą spotykasz, z założenia nie lubi ludzi z rudymi włosami, a Ty akurat takie posiadasz, nie zechce Ci zaufać, bo włączy jej się myślenie stereotypami, czyli, np. że rudy to fałszywy człowiek.

Możesz również nie wzbudzać zaufania u nowej osoby, która jest z natury nieufna i potrzebuje sporo czasu, aby tego zaufania nabrać.

Możesz również zostać obdarzony zaufaniem od pierwszego spotkania, bo cechy jakie posiadasz, odpowiadają tej konkretnej osobie. Mówi się wtedy o „chemii w relacji”.

Pamiętaj, że każda z wymienionych reakcji jest prawidłowa.

 

Zauważ, że sam również różnie reagujesz na osoby ze swego otoczenia. Są takie, które wkurzają i takie które lubisz. A jeszcze innych w ogóle nie rozumiesz…

Zatem budowanie zaufania to oswajanie otoczenia, czyli pokazywanie jakim się jest i czekaniem na reakcję. Tu należy uzbroić się w cierpliwość i brak oczekiwań. Dlaczego w brak oczekiwań? Bo będziesz napinać się jak agrafka. Jeśli założysz sobie, że koniecznie musisz wzbudzić czyjeś zaufanie, już od razu, to już od razu ta osoba ucieknie w popłochu od Ciebie.

Jak mówi przysłowie: „pośpiech jest wskazany jedynie przy łapaniu pcheł”, bo w budowaniu zaufania wskazana jest cierpliwość i uważna obserwacja jak ludzie na Ciebie reagują oraz wyciąganie wniosków.

 

A na deser, zacytuję fragment „Małego Księcia”:

„- Nie mogę bawić się z tobą – odparł lis. – Nie jestem oswojony.
– Ach, przepraszam – powiedział Mały Książę.
Lecz po namyśle dorzucił: – Co to znaczy „oswojony”?(…)
– Jest to pojęcie zupełnie zapomniane – powiedział lis. – „Oswoić” znaczy „stworzyć więzy”.(…)
„- Jeśli chcesz mieć przyjaciela, oswój mnie! – powiedział lis.
– A jak to się robi? – spytał Mały Książę
– Trzeba być bardzo cierpliwym. Na początku siądziesz w pewnej odległości ode mnie, ot tak na trawie. Będę spoglądać na ciebie kątem oka, a ty nic nie powiesz. Mowa jest źródłem nieporozumień. Lecz każdego dnia będziesz mógł siadać trochę bliżej…”

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

©2020 Wykonane i wspierane przez www.brand-elevator.com 

We współpracy z www.bookmasterproject.com

Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

%d bloggers like this: