Ludzie mają fajną funkcję jakim jest mówienie. Jedni mówią dużo, inni mało, z sensem, nawet jak nie mają o czym mówić, to też o tym opowiedzą. Czy to, że używamy słów, oznacza, że mówimy tak, że nas inni rozumieją? Jaką mamy gwarancję, że druga osoba będzie wiedziała o czym chcesz jej powiedzieć?
U swoich klientów spotykam się z przekonaniem, że druga osoba ma się domyślić o co chodzi. No jasne! Bo jest wróżką czarodziejką i czyta w myślach. Może są tacy, co tak potrafią, ale uwierz, większość ludzkości, nie! Jeśli oczekujesz od partnera określonego zachowania, to mu o tym powiedz. Jeśli nie podoba Ci się coś u drugiej osoby, to też powiedz! W myśl powiedzenia: „lepiej usłyszeć najgorszą prawdę, niż cudowne kłamstwo”.
Wg. mnie nie ma nic gorszego, jak latające pod sufitem niewypowiedziane pretensje i nierozwiązane sprawy. Aż gęsto i nie ma czym oddychać. Potem spadają takie bez ostrzeżenia i awantura gotowa.

Podaję Ci sposoby na dobrą rozmowę. Jest jednak jeden warunek. Aby rozmowa została przeprowadzona z sukcesem obie strony powinny znać poniższe zasady:

1. Używaj argumentów, a nie swoich przypuszczeń.
2. Mów o własnych uczuciach, a nie o tym co ktoś może czuć do Ciebie, bo tego nie wiesz.
3. Nie osądzaj, mów tak jak jest – mów o faktach
4. Mów o swoich uczuciach np.” jest mi smutno”, a nie „czuję się zlekceważony”, bo tu wyrażasz opinię o tym, co ktoś do ciebie czuje, a nie co ty czujesz
5. Bierz odpowiedzialność za własne uczucia, a nie za uczucia innych. Jeśli będziesz przejmować się tym, co ktoś pomyśli, jak coś powiesz, spowoduje, że ty nie powiesz tego, co chcesz i będziesz się dusić z niewypowiedzianym zdaniem.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

©2020 Wykonane i wspierane przez www.brand-elevator.com 

We współpracy z www.bookmasterproject.com

Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

%d bloggers like this: